Wikiloc w projekcie Heritage in Motion (HeiM)

Wikiloc to nieskomplikowana aplikacja działająca głównie na smartfonach z systemem Android i iOS, która została stworzona aby ułatwić i zautomatyzować zapisywanie przebytych tras/dróg, a następnie umożliwić dzielenie się tymi trasami z innymi użytkownikami internetu. Napisana została przez katalończyka Jordi Ramota. Umożliwia wprowadzanie przez użytkowników własnych śladów wraz z opisami oraz profilami wysokościowymi [http://lukaszsupergan.com/strony-programy-narzedzia-planowania-wypraw/]. Trasy można porównywać i wyszukiwać na mapach. Polskim odpowiednikiem Wikiloc jest portal Traseo.

 

Wikiloc to jednak nie tylko mapa, to raczej miniportal społecznościowy, na którym użytkownicy mogą chwalić się swoimi osiągnięciami, mogą śledzić trasy innych i podążać nimi porównując swoje możliwości z możliwościami innych… albo wykorzystując ich doświadczenia do planowania własnych wycieczek. I to właśnie pomoc w planowaniu wycieczek innym użytkownikom Wikiloc jest jednym z celów projektu “Heritage in Motion”.

 

Aplikacja Wikiloc na telefon dostępna jest w językach: angielskim, chińskim, duńskim, francuskim, hiszpańskim, katalońskim, niderlandzkim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim oraz włoskim. W języku polskim możemy korzystać z możliwości Wikiloc jedynie w przeglądarce internetowej. Dlatego, chcąc ułatwić aktywne wykorzystanie Wikiloc uczestnikom projektu Heritage in Motion, stworzyliśmy ten krótki opis działania aplikacji połączony z objaśnieniami używanych w niej zwrotów nie zawsze zrozumiałych dla użytkowników nieznających języka angielskiego.

https://pl.wikiloc.com/

 

1. Wstęp

 

Wikiloc w podstawowej wersji jest bezpłatną aplikacją działąjącą na telefonach z systemem Android lub iOS. Niezależnie od tego trasy zapisane na telefonie można śledzić poprzez portal https://www.wikiloc.com/

 

 

W tym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę, że o ile sama aplikacja Wikiloc na telefonie lub w przeglądarce internetowej jest oprogramowaniem bezpłatnym, to poszczególni użytkownicy mogą korzystać za opłatą z dodatkowych bardziej rozbudowanych funkcji. Koszt takiego abonamentu mieści się w granicach 50 zł rocznie. 

 

Aby korzystać z aplikacji musimy nie tylko zainstalować ją na swoim telefonie, ale także utworzyć indywidualne konto w oparciu o adres e-mail, którym będziemy później logować się do aplikacji niezależnie od urządzenia, z którego aktualnie korzystamy. W przypadku smartfonów z Androidem najwygodniej będzie nam używać tego samego konta, którego używamy jako głównego konta systemowego, zwłaszcza, że w większości przypadków instalacja zostanie przypisana do tego właśnie konta (wystarczy potwierdzić dane).

 

1.1. Instalacja

 

Podczas ćwiczeń będziemy posługiwać się smartfonem z sytemem Android, z którego pochodzą wszystkie prezentowane zrzuty ekranów. Na telefonach z systemem iOS instalacja przebiega podobnie, ale z uwzględnieniem ich specyfiki.

 

Niestety, posiadacze starszych urządzeń, wyposażonych w system Windows Phone lub Symbian, nie będą mogli korzystać z aplikacji.

 

Zaczynamy, jak zwykle od uruchomienia sklepu z aplikacjami “Play”:

 

 

W oknie wyszukiwania Sklepu Play wpisujemy nazwę aplikacji: Wikil… dalej powinno wpisać się samo 😉

 

 

 

Następnie wybieramy aplikację Wikiloc Outdoor Navigation GPS (Nawigacja Terenowa GPS Wikiloc). Przycisk “Zainstaluj” spowoduje pobranie i zainstalowanie aplikacji na naszym telefonie:

 

Pozostaje tylko uruchomienie Wikiloc (przycisk “Otwórz”). Przyciskiem “Odinstaluj” możemy w dowolnym momencie spowodować usunięcie aplikacji z naszego urządzenia.

 

 

Po wybraniu opcji „Otwórz” zobaczymy ekran startowy aplikacji Wikiloc. Niestety tylko w angielskiej wersji językowej.

 • Filters (Filtry) – aby nie przeglądać wszystkich (na prezentowanym ekranie widzimy ich już ponad 13 milionów) tras zapisanych w Wikiloc, możemy ustawić kryteria wg których będziemy przeglądać trasy (np. tylko łatwe trasy rowerowe).
 • Map (Mapy) – pozwolą nam przeglądać trasy wg lokalizacji.

 

 

Następnym razem aplikację uruchomimy wybierając ikonkę „Wikiloc”:

 

 

1.2. Tworzenie konta użytkownika i logowanie do aplikacji

 

Wikiloc może działać w trzech podstawowych trybach pracy, które zmieniamy przy użyciu przycisków w dole ekranu:

 

 

 1. Odkrywanie (Explore), czyli badanie, poszukiwanie tras, które już zostały zapisane.
 2. Nagrywanie tras (Record Trail), czyli zapisywanie przebiegu własnych wycieczek.
 3. Ustawienia konta użytkownika (Profile) – pozwala edytować swoje dane, zmienić nazwę użytkownika lub hasło.

Bezpośrednio po uruchomieniu, nawet bez logowania, znajdziemy się w trybie „Odkrywania”. Jednak pierwsze użycie aplikacji lepiej będzie zacząć od edycji profilu użytkownika, utworzenia i dostosowania konta, na którym będą przechowywane informacje o naszych wycieczkach i o nas samych. Ma to znaczenie, ponieważ inni użytkownicy, którzy być może będą śledzić (Follow) nasze trasy chcieliby wiedzieć jakiego poziomu trudności mogą się spodziewać, ocenić czy są równie sprawni czy też będą potrzebowali więcej czasu na pokonanie naszej trasy.

 

Wybierzmy więc przycisk Profile (Profil), aby modyfikować ustawienia Użytkownika. Jeśli korzystamy z opcji automatycznego logowania, to od razu zobaczymy wstępnie uzupełniony ekran logowania. Jeśli wstępnie wpisany login nie jest naszym loginem, to w tym miejscu mamy możliwość to naprawić, wpisując właściwy login i hasło. 

 

 

W pierwszym polu (Email or username – e-mail lub nazwa użytkownika) wpisujemy nasz adres e-mail, którego będziemy używać do logowania, a w drugim hasło (Password).

 

W innym przypadku zobaczymy pierwszy ekran, który umożliwi nam wybór pomiędzy zalogowaniem się do istniejącego konta Użytkownika (Log in) lub utworzyć nowe konto (Sign up). Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że kontynuując  logowanie automatycznie akceptujemy Regulamin używania Wikiloc oraz jego Politykę prywatności. Wybierzmy więc przycisk Sign up.

 

(Witamy w programie Wikiloc
Świat jest gotów do odkrycia
Zapisz się / utwórz konto
Zaloguj się
Kontynuując używanie programu godzisz się na warunki użytkowania Wikiloc i jego Politykę prywatności
)

Zobaczymy ekran wprowadzania danych Użytkownika:

 

 

 

Wpiszmy nasz adres e-mail, którego będziemy używać do logowania (Email –); nazwę użytkownika (Username), czyli unikalny pseudonim, pod którym będą nas widzieli inni użytkownicy Wikiloc (nazwa użytkownika musi być unikalna, tj. tak, której nie używa żaden inny użytkownik aplikacji) oraz hasło (Password). Następnie tworzymy konto wybierając przycisk Create account.

 

Teraz, aby zakończyć tworzenie konta musimy potwierdzić podany adres e-mail, klikając link Aktywuj, który otrzymamyw e-mailu od Wikiloc. Po krótkiej chwili nasze konto będzie aktywne. Pozostaje uzupełnienie informacji o nas oraz ew. dodanie zdjęcia. W tym celu wybieramy przycisk Edit:

 

 

… i uzupełniamy brakujące pola:

 

 

i zapisać wybierając Save.

 

Pozostaje jeszcze ustawienie naszych preferencji dotyczących sposobu działania aplikacji. Ich ustawienia możemy zmienić wybierając Ustawienia (Settings) w Profilu użytkownika.

 

 

 • Your products Twoje produkty – pozwala rozszerzyć możliwości aplikacji do wersji Premium, a także sprawdzić z jakiego rodzaju licencji aktualnie korzystamy.
 • UnitsJednostki – pozwala wybrać system jednostek miar, którym będziemy się posługiwać (w Polsce wybieramy metry, kilometry). Dla użytkowników korzystających z innych systemów miar odległości będą przeliczane automatycznie.
 • Keep screen on while recording – Zachowaj ekran włączony podczas nagrywania  – wybranie tej opcji spowoduje, że smartfon nie będzie wygaszał ekranu podczas nagrywania (zapisywania trasy). Proponuję wyłączenie tej opcji (No) ze względu na oszczędzanie baterii. Jeśli jednak, np. jadąc na rowerze, chcielibyśmy aby ekran nie przechodził automatycznie w stan uśpienia, to powinniśmy włączyć tę funkcję (Yes).
 • Nearby waypoint alert – Powiadamiaj o bliskich punktach ścieżki  – wybranie spowoduje, że podczas podążania (Follow) za ścieżką będziemy automatycznie powiadamiani o bliskich punktach kontrolnych tej ścieżki.
 • Upload photos only when connected to WiFi – Przekazuj zdjęcia tylko wtedy, kiedy telefon łączy się przez WiFi – włączenie tej opcji spowoduje, że zdjęcia zrobione podczas pokonywania i zapisywania trasy zostaną przekazane do Wikiloc dopiero wtedy, kiedy smartfon będzie podłączony do internetu przez zewnętrzne łącze internetowe (z którym telefon najczęściej łączy się przez WiFi). W czasie wycieczki, kiedy łączymy się z internetem przez sieć telefoniczną, zdjęcia nie będą przesyłane. Ta funkcja ma zabezpieczyć nas przed nadmiernym wykorzystywaniem naszego limitu danych podczas przesyłania fotografii. Zaleca się włączenie tego zabezpieczenia (ON) tylko wtedy, jeśli posiadamy bardzo mały limit przesyłania danych.
 • Offline maps — Mapy pobrane do pamięci telefonu, z których możesz korzystać kiedy nie masz połączenia z internetem – podczas korzystania z aplikacji Wikiloc wykorzysujemy mapy terenu po którym się poruszamy. Ciągłe pobieranie map powoduje duże wykorzystanie limitu przesyłu danych, dlatego, podobnie jak w przypadku zdjęć (a raczej odwrotnie 😉 wyposażono aplikację w możliwość wcześniejszego pobrania map, które będziemy wykorzystywać, aby nie wykorzystywać naszego limitu przesyłu danych na pobieranie map. Ponadto, w terenie może się zdarzyć, że znajdziemy się poza zasięgiem sieci telefonicznej i nie będziemy mogli korzystać z internetu w telefonie. Wówczas aplikacja nie mogłaby lokalizować, pokazywać i zapisywać naszego położenia na mapie. Jeśli załadujemy mapę offline, wówczas będziemy mogli z niej korzystać także wówczas, kiedy nie mamy dostępu do internetu.
  Po prawej stronie przycisku widzimy cyfrę pokazującą liczbę map załadowanych do używania offline. Jeśli dotkniemy tę cyferkę, to zobaczymy zobaczymy listę map naszego obszaru (Maps of your area – Mapy twojego obszaru), co w naszym przypadku oznacza mapę Polski.

 

 

Jeśli dotkniemy małej strzałeczki z prawej strony, będziemy mogli pobrać mapę Polski do korzystania offline w naszym telefonie. Pod nazwą naszego kraju możemy odczytać objętość danych, które zostaną pobrane i zdecydować, czy mamy wystarczający limit przesyłu danych, aby pobrać tę mapę (podczas normalnego korzystania z mapy program będzie pobierał tylko dane obszaru po którym się poruszamy, a więc pobierze z pewnością mniej danych niż gdy załadujemy całą mapę Polski). Po kliknięciu zobaczymy ekran ze zdjęciem mapy i przyciskiem Download – Pobierz.

 

                                                                                                                                                                      

Kliknięcie Download spowoduje pobranie mapy do pamięci naszego smartfona, tak abyśmy mogli korzystać z niej także wtedy, kiedy nie mamy dostępu do internetu.

 

Jeśli łączymy się z internetem za pośrednictwem łącza telefonicznego, to jeszcze tylko musimy potwierdzić nasz wybór na ekranie ostrzeżenia:

 

Zamierzasz pobrać duży plik (585,49 MB).
Czy chcesz kontynuować?
Tylko WiFi       Nie     Tak

 • Potwierdzenie (YES) spowoduje załadowanie pliku przez sieć komórkową – możemy się na to zdecydować, jeśli mamy wystarczająco wysoki limit danych i dobre połączenie z internetem
 • (NO) — spowoduje rezygnację z pobrania pliku (zaniechanie działania).
 • Jeśli wybierzemy Tylko WiFi (WIFI ONLY), to mapa zostanie pobrana automatycznie, ale dopiero wtedy, kiedy znajdziemyh się w zasięgu sieci WiFi i uzyskamy do niej dostęp.

 

Move to SD – Przesuń na kartę SD – Ponieważ mapy zajmują dużo miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu, program propnuje przesunięcie ich na kartę pamięci SD, jeśli jest taka możliwość.

Move to internal storage – Przesuń do pamięci wbudowanej telefonu – mapy z pamięci wewnętrznej będą się trochę szybciej ładowały, możemy również skorzystać z tej opcji, jeśli chcemy np. wyjąć z telefonu kartę pamięci SD, aby nie utracić dostępu do pobranych map.

Show map – Pokaż mapę

Send to your Garmin – Prześlij trasy do Twojej nawigacji Garmin – Opcja jest dostępna wyłącznie w płatnej wersji aplikacji. Pozwala połączyć Wikiloc z nawigacją Garmin (system nawigacji satelitarnej)

Advanced Settings – Ustawienia zaawansowane – tędy dostaniemy się do menu ustawień zaawansowanych:

Compass calibration – Kalibracja kompasu w telefonie – służy do kalibrowania działania czujnika kierunku w telefonie, dzięki któremu telefon identyfikuje i synchronizuje kierunki świata na ekranie z kierunkami świata na mapie. W wielu telefonach ta funkcja działa „niedoskonale”, więc kalibrację proponuję potraktować jako ciekawostkę… warto spróbować, ale nie zalecamy nadmiernego zaufania do tej synchronizacji.

GPS noise filtering – Filtrowanie zakłóceń sygnału GPS

Uninterrupted recording – Zapisywanie bez przerw – może się zdarzyć, że na niektórych urządzeniach aplikacjia będzie się wyłączała podczas automatycznego zapisywania dłuższych tras (telefon wyłącza automatycznie aplikację w której nie ma żadnej aktywności użytkownika, a pobiera ona dużo energii, aby zapobiec działaniu w tle aplikacji, które sprawiają wrażenie, że pozostały włączone przypadkiem). Aktywowanie tej funkcji spowoduje, że nie będzie ona nigdy wyłączana automatycznie.

Na koniec menu ustawień możemy jeszcze uruchomić (otworzyć):

 • Help center – Centrum pomocy
 • Terms of use – Warunki korzystania z aplikacji (warunki licencji)
 • Privacy Policy – Politykę prywatności 

 

2. Zapisywanie trasy

 

Zacznimy od wyboru odpowiedniego trybu pracy Record Trail (Zapisywanie trasy).

 

 

Zapisywanie trasy w Wikiloc prowadzone jest przez aplikację na bieżąco, podszas marszu (jazdy, biegu itp.). Działanie aplikacji jest w pełni intuicyjne, w obsłudze pomoże nam minisłowniczek. 

 

Zanim zaczniemy musimy jeszcze określić rodzaj aktywności, jaką będziemy uprawiać. Ułatwią nam to ikonki umieszczone obok poszczególnych jej typów. Rodzaj aktywności możemy wybrać klikając w polu w dolnej części mapy widocznej bezpośrednio po uruchomieniu Zapisywania trasy.

 

 

 • Mountain biking – Kolarstwo górskie
 • Hiking – Wędrówki
 • Cycling – Jazda na rowerze
 • Runing – Bieganie
 • Trail runing – Bieg terenowy
 • Walking – Spacer rodzinny
 • Car – Jazda samochodem
 • Offroading – Jazda samochodem w terenie poza wyznaczonymi drogami
 • Mountainneering – Wspinaczka wysokogórska
 • Motorcycling – Jazda na motocyklu
 • Trail bike – Jazda na rowerze terenowym 
 • Backcountry skiing – Narciarstwo pozatrasowe (skituring)
 • ATV – Jazda quadem (All Terrain Vehicle)
 • Kayaking / Canoering – Spływ kajakowy / Kajakarstwo
 • Snowshoeing – Spacer na rakietach śnieżnych
 • Horseback riding – Jazda konno
 • Enduro – Jazda wytrzymałościowa na rowerze lub motocyklu w terenie
 • Nordic walking – Nordic walking
 • Sailing – Żeglowanie
 • Alpine skiing – Narciarstwo Alpejskie
 • Train – Wycieczki kolejowe (pociąg)
 • Flying – Lotnictwo
 • Via ferrata – Wysokogórski szlak wspinaczkowy z tzw. łańcuchami
 • Canicross – Spacer z psem
 • Cross country skiing – 
 • Recreational vehicle – 
 • Caving – Zwiedzanie jaskiń
 • Skating – Łyżwiarstwo
 • Paragliding – Paralotniarstwo
 • Motorboat – Pływanie motorówką
 • Orienteering – Biegi na orientację
 • Swimming – Pływanie
 • Multisport – Wiele dyscyplin połączonych
 • Balooning – Lot balonem
 • Barefoot – Spacer boso
 • Rowing – Wioślarstwo
 • Snowboarding  – Jazda na desce po śniegu 
 • Downhill cycling – Zjazdy na rowerze
 • Scuba diving – Nurkowanie
 • Longboarding – Jazda na deskorolce
 • Camel – Jazda na wielbłądzie
 • Stand up paddle – Wiosłowanie (na tratwie)
 • Dog sleeding – Psie zaprzęgi

… itd

 

Po wybraniu właściwej formy aktywności możemy rozpocząć zapisywanie trasy (Start Recording – Rozpocznij zapisywanie trasy):

 

 

Resztę zrobi za nas Wikiloc. W międzyczasie możemy zapisywać punkty kontrolne i fotografie. Wikiloc zapisuje fotografie na naszym koncie dopiero po zakończeniu wędrówki i jej zapisaniu (Save).

 

Fotografie dodajemy przyciskiem:

 

 

…..

Nagrywanie trasy kończymy przyciskiem:

 

 

A następnie potwierdzamy przyciskiem Finish (Zakończ):

 

 

 • Podajemy nazwę wyznaczonej ścieżki (Enter a name for this trail).
 • Modyfikujemy/podajemy opis trasy (Enter a description).
 • Potwierdzamy rodzaj aktywności (Activity).
 • Ewentualnie dołączamy profile osób, które nam towarzyszyły (Trail buddies).
 • Określamy stopień trudności ścieżki (Technical difficulty) – od bardzo łatwej (Easy) do „Tylko dla profesjonalistów” (Experts only). Po prawej stronie nad skalą trudności zobaczymy jej stopniowanie przy użyciu określeń: Easy – Bardzo łatwa, Moderate – Umiarkowana, Difficult – Trudna, Very difficult – Bardzo trudna, Experts only – Tylko dla ekspertów.
 • Poniżej skali trudności widzimy miniaturki fotografii, które dodamy. Na tym etapie możemy jeszcze, przed zapisaniem materiałów na naszym profilu w internecie, dodawać lub usuwać zdjęcia, modyfikować lub uzupełniać ich podpisy i opisy punktów kontrolnych.
 • Na koniec klikamy Upload (Załaduj), co oznacza że trasa zostanie załadowana do naszego profilu w internecie. Jeśli nie wybierzemy tego pola, to trasa pozostanie zapisana roboczo tylko w pamięci naszego telefonu.
 • Potwierdzamy zapisanie, wybierając Save and upload (Zapisz i załaduj). Smartfon rozpocznie teraz przesyłanie zdjęć i opisów trasy, co może chwilę potrwać, w zależności od jakości łącza internetowego. Jeśli wybraliśmy wcześniej w ustawieniach opcję „Przesyłaj zdjęcia tylko przez wifi”, to trasa zostanie przesłana dopiero wtedy, kiedy znajdziemy się w zasięgu takiej sieci.

Na koniec możemy wybrać odpowiednie opcje publikowania i udostępniania naszej trasy. Możemy podzielić się nią np. na profilu facebookowym projektu „heritage in motion – erasmus+ project” – https://www.facebook.com/ProjectHeiM/.

Oprac. Tomasz Gąska